W Komitecie Technicznym 108 ds Kruszyw i Kamienia Naturalnego przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym trwa proces opiniowania związanego z wprowadzeniem nowego wydania europejskiej normy EN 12440 „Kamień naturalny - kryteria mianownictwa.”

Norma ta podaje sposób opisu kamieni naturalnych tak, aby informacja była przekazywana do klienta w sposób usystematyzowany i jednoznaczny. Integralną częścią tego dokumentu jest również Załącznik A „Tradycyjne nazwy europejskich kamieni naturalnych”, w którym znajduje się lista pozyskiwanych kamieni naturalnych posegregowanych według kraju wydobycia. Obecnie na liście znajdują się materiały z 21 krajów europejskich: Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Zjednoczone Królestwo.


Jak Państwo pewnie zauważyli nie ma informacji na temat polskich kamieni, co negatywnie wpływa na postrzeganie naszej branży wśród zagranicznych partnerów.

Obecnie jest możliwość dołączenia do Załącznika A normy EN 12440 listy polskich kamieni naturalnych. Wiąże się to jednak z koniecznością wykonania pracy polegającej na zebraniu tych informacji, posegregowanie, uporządkowanie i ich sprawdzenie.

Jako członek KT 108 PKN zajmę się tymi czynnościami. Proszę jednak o dostarczenie informacji o znanych polskich kamieniach naturalnych wykorzystywanych w kamieniarstwie. Brak dostarczenia informacji może się wiązać z pominięciem w spisie krajowych kamieni.

Z poważaniem,
Michał Firlej
t. 695164288
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasz fanpage
PZK na Facebook

Wszystkie aktualności, komunikaty oraz ciekawostki z życia branży możesz śledzić przez nasz fanpage.

Najbliższe wydarzenie
3-5 VI 2022

XVII Walny Zjazd

Miejsce spotkania:
KIELCE - CEDZYNA

Zapytaj eksperta

Nasze grono ekspertów jest do Twojej dyspozycji, aby pomóc Ci w rozwiązaniu problemów lub odpowiedzieć na dręczące Cię pytania.

Kamień Naturalny - certyfikat autentyczności produktów.

Symbol gwarancji jakości wyrobu z kamienia