Komunikaty

Zapraszamy na Warsztaty ręcznej obróbki kamienia, które poprowadzi mistrz kamieniarski, finalista Mistrzostw Polski - Zbigniew Zych.

Tym razem zajmiemy się tradycyjną obróbką czyli dłuta i młotki, bez pneumatyki i elektronarzędzi. Warsztaty kierujemy do kamieniarzy, którzy dopiero zaczynają zabawę z ręczną obróbką, ale czują temat i kochają kamień.

 • termin: 19.08.2023 9:00-12:00

Zaplanowano 30 min teorii i 150 min praktyki

 • organizatorzy zapewniają zadaszone stanowisko robocze, kamień i narzędzia (oczywiście jak ktoś chce pracować swoimi narzędziami to nie ma problemu)
 • ilość miejsc ograniczona, maksymalnie udział weźmie 6 uczestników
 • opłata 190 zł, płatne na miejscu
 • miejsce warsztatów: Strzegom ul. Niepodległości 22, Kamieniołom Bazalt

Zapisy telefoniczne pod numerem 609-399-543 lub mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Decyduje kolejność zgłoszeń. 

Przypominamy o wiosennym naborze chętnych do potwierdzenia swoich kwalifikacji w zawodzie kamieniarz. W maju odbędzie się egzamin czeladniczy i mistrzowski poprzedzony kursem powtórkowym z wymaganej na egzaminie teorii. Świadectwo czeladnicze i dyplom mistrzowski są dokumentami unijnymi czyli są honorowane na terenie całej UE i umożliwiają wykonywanie zawodu we wszystkich jej krajach. 

Kurs jest też doskonałą okazją aby "podszkolić" się w sprawach branżowych. Zapraszamy osoby, które nie będą zdawać egzaminu, ale chciałyby poszerzyć wiedzę teoretyczną: pracowników działu sprzedaży, obsługę biur, specjalistów z działu reklamacji itp.

Wszystkim ludziom kamieniarskiego fachu

życzenia spokojnych, rodzinnych i pięknych

Świąt Bożego Narodzenia,

w w nowym 2023 roku zdrowia i dostatku

składają Zarząd i Członkowie

Polskiego Związku Kamieniarstwa

Mając nadzieję, że podłe covidowe czasy się kończą, postanowiliśmy wrócić do tradycji ogólnopolskich spotkań dwa razy do roku czyli zorganizować Kongres Kamieniarski. Kongresy zwyczajowo odbywają się po zakończeniu wysokiego sezonu kamieniarskiego, w okresie kiedy mamy wszyscy trochę więcej wolnego czasu m.in. na urlopy,  relaks i odpoczynek.  Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom, prośbom i sugestiom, którymi od kilku miesięcy dzieliliście się ze mną i Zarządem, chcemy zaproponować udział w XIX Kongresie Kamieniarskim w Wieliczce koło Krakowa w dniach 13-15.01.2023.

 

Na miejsce spotkania wybraliśmy czterogwiazdkowy hotel Turówka z basenem, SPA, dobrą kuchnią i wygodnymi pokojami. Obiekt jest położony w bliskim sąsiedztwie Kopalni Soli. Na czas naszego pobytu udało się wynegocjować specjalną cenę za pokoje i  tak: dwójka kosztuje tylko 319 zł/noc. W tej cenie goście mają śniadanie oraz nielimitowany dostęp do basenu, sauny, jakuzzi czy groty solnej. Parking hotelowy dla gości jest darmowy.

 

Ponieważ spotkamy się w czasie karnawału to na piątkowy wieczór została zarezerwowana sala taneczna z oprawą muzyczną i obsługą przez DJ/wodzireja. Zabawa planowana jest minimum do godziny 2.00 w nocy.  Na sobotę przewidzieliśmy wspólne zwiedzanie kopalni (dla chętnych) oraz relaks w hotelowym SPA.

 

Opłata za Kongres możliwa jest w 2 wariantach - z biletem na zwiedzanie podziemnej kopalni soli lub bez biletu. Ponieważ bilet kosztuje 77 zł/os, a część z Was już była w kopalni, postanowiliśmy dać możliwość wyboru. Prosimy wybrać i zaznaczyć, który wariant Was interesuje. Każdy  wariant zawiera opłatę za dwa obiady, dwie kolacje (w piątek bardziej uroczystą) , trochę alkoholu na start, serwis kawowy w piątek, wynajem sali konferencyjnej, DJ, salę taneczną z oprawą muzyczną. 

 

Serdecznie zachęcamy do udziału w XIX Kongresie Kamieniarskim, będzie to doskonała okazja aby ponownie się zobaczyć, porozmawiać, wymienić informacjami i doświadczeniem. Sugeruję aby nie zwlekać do ostatniej chwili bo ilość pokojów przeznaczonych na nasz Kongres jest ograniczona.

 

W drugim dniu trwania Targów Stone 2022 odbędzie się DEBATA O KAMIENIU, na którą zapraszamy. Jest to spotkanie łączące w jednym miejscu świat nauki i praktyki i ma na celu zapewnić wymianę wspólnej wiedzy fachowców z branży kamieniarskiej oraz branż z nią związanych. 

 

W dniach 23-25 listopada, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, odbędą się w Poznaniu Targi Branży Kamieniarskiej. Przez 3 dni stolica Wielkopolski będzie kamieniarskim centrum kraju. W halach Międzynarodowych Targów Poznańskich spotkają się wystawcy i odwiedzający z szeroko rozumianej branży zajmującej się obróbką i montażem kamienia. Producenci i dystrybutorzy maszyn oraz narzędzi, hurtownie kamienia, firmy oferujące chemię i akcesoria. Będzie to czas spotkań i rozmów biznesowych oraz tych zwykłych, co najmniej równie ważnych, czyli towarzyskich. Polski Związek Kamieniarstwa aktywnie włącza się w organizację tegorocznej imprezy. Wspólnie z MTP przygotujemy i poprowadzimy Turniej Regionów czyli drużynowe mistrzostwa Polski w Ręcznej obróbce kamienia. Dodatkowo, we współpracy z Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego zorganizujemy panel dyskusyjny dotyczący wydobycia, obróbki i zastosowania kamienia naturalnego. Bliższe informacje o tych wydarzeniach będzie można wkrótce znaleźć na stronach PZK oraz Targów Stone. Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału i odwiedzenia naszego stoiska w Poznaniu. Do zobaczenia!

 

W dniu 23.08.2022 roku zmarł nestor polskiego kamieniarstwa inż. Józef Maślaniec., który całe swoje życie zawodowe związany był z kamieniem i kamieniarstwem. Był pierwszym powojennym absolwentem szkoły kamieniarskiej, którą ukończył w 1950 roku, pracował w dolnośląskich zakładach kamieniarskich w Piławie Górnej i Sławniowicach, a także od 1963 roku był dyrektorem technicznym Zjednoczenia Przemysłu Kamienia Budowlanego w Krakowie. W 2018 roku został wyróżniony odznaczeniem „Zasłużony dla kamieniarstwa RP".

Niech spoczywa w pokoju.

 

 

 

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 07. sierpnia 2022 roku zmarł przeżywszy 55 lat nasz kolega kamieniarz

Marek Szalwa 

Pogrzeb odbędzie się w środę 10.sierpnia 2022 r. 

 

XXVII Walny Zjazd Polskiego Związku Kamieniarstwa za nami! Hotel Uroczysko w Cedzynie pod Kielcami był przez dwa dni kamieniarskim centrum Polski. Prawie 90 osób to wspaniała frekwencja, za którą chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom. Tak liczne grono świadczy o tym, że tematyka zjazdu i program przypadły Państwu do gustu. Jak zawsze cieszy nas serdeczna i przyjacielska atmosfera panująca na naszych spotkaniach. Jesteśmy dumni, że znowu mogliśmy na Zjeździe zobaczyć nowe twarze i powitać w naszym gronie nowych członków.

Szczególne podziękowania kierujemy do partnerów XXVII Walnego Zjazdu PZK czyli firm: P.O. Korczak sp. z o.o. , P.U.H. "SOSNOWICA" S.C. J.Wiąckiewicz, G.Rębosz , Hurtownie Kamienia Furmanek , Katanga Kwapisiewicz Kamieniarstwo Renowacja oraz Biuro Podróży Eskapada Słupsk.

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego organizuje nabór na rzeczoznawców ds. kamieniarstwa.

Miejsce pracy: zgodnie z miejscem zamieszkania na terenie Polski

Forma współpracy: umowa zlecenie/umowa B2B 

Zakres obowiązków:

 • - Wykonanie opinii/ekspertyzy w oparciu o sporządzony plan postępowania zawierający takie elementy jak:
 • - pobieranie próbek,
 • - wykonanie badań,
 • - sporządzenie opinii/ekspertyzy,
 • - czas realizacji,
 • - całkowite koszty,
 • - ryzyko niewywiązania się z zobowiązań.

Sporządzony plan postępowania oraz opinia/ekspertyza podlegają zatwierdzeniu przez Radę ds. Kamieniarstwa.

Nasze oczekiwania:

 • - wykształcenie wyższe profilowe w zakresie: geologii, budownictwa, górnictwa, architektury i pokrewnych
 • - co najmniej 10-letnie doświadczenie zawodowe
 • - potwierdzona kwalifikacja w zawodzie (prosimy o określenie typu np. kamieniarz, mistrz kamieniarski itp.)
 • - rekomendacja organizacji branżowej lub jednostki naukowej
 • - dobry stan zdrowia, potwierdzony zaświadczeniem lekarskim
 • - gotowość do odbycia podróży służbowych

 

Co oferujemy:

 • - możliwość dodatkowego dochodu, bez konieczności rezygnacji z dotychczasowej pracy
 • - umowę zlecenie lub B2B - Ty decydujesz, która forma jest dla Ciebie odpowiednia

 

Jeżeli jesteś zainteresowany? Czekamy na Twoje CV wraz z rekomendacją organizacji branżowej oraz zaświadczeniami na adres mailowy - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami.

Oferty należy składać do dnia: 31 maja 2022 r.          

Prosimy o dopisanie następującej klauzuli:

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE informuję, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w zgłoszeniu rekrutacyjnym na rzeczoznawcę ds. kamieniarstwa przez Sieć Badawczą Łukasiewicz - Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego z siedzibą w Warszawie, przy ul. Racjonalizacji 6/8 02-673 Warszawa.

Nasz fanpage
PZK na Facebook

Wszystkie aktualności, komunikaty oraz ciekawostki z życia branży możesz śledzić przez nasz fanpage.

Najbliższe wydarzenie
2.06.2023

XXVIII Walny Zjazd

Miejsce spotkania
Wrocław

Zapytaj eksperta

Nasze grono ekspertów jest do Twojej dyspozycji, aby pomóc Ci w rozwiązaniu problemów lub odpowiedzieć na dręczące Cię pytania.

Kamień Naturalny - certyfikat autentyczności produktów.

Symbol gwarancji jakości wyrobu z kamienia