Komunikaty

Egzaminy czeladnicze i mistrzowskie (część teoretyczna) odbędą się 20. grudnia 2023 roku w Strzegomiu, w siedzibie PZK przy ul. Kościuszki 2. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o wypełnienie i odesłanie zwrotnie skanu stosownego wniosku o dopuszczenie do egzaminu (pliki w załączeniu).

 

Każdy kandydat musi przesłać również:

- świadectwo/dyplom potwierdzające posiadane wykształcenie

- dokumenty potwierdzające staż w zawodzie kamieniarz (świadectwa pracy, wpis do ewidencji, zaświadczenie o obecnym zatrudnieniu itp.)

Na koniec, kiedy dokumenty zostaną przesłane i dostaniecie Państwo informację, że zostajecie dopuszczeniu do egzaminu należy dokonać opłaty ZA EGZAMIN na konto Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu.

 

Kwoty i dane do przelewu są tutaj: https://izba.wroc.pl/wnioski-i-inne-druki/

 

Egzamin praktyczny musi być zdany przed przystąpieniem do egzaminu teoretycznego. Kandydaci proszeni są o indywidualny kontakt z przewodniczącym komisji egzaminacyjnej Michałem Firlejem ( 695-164-288) w celu ustalenia terminu i zakresu egzaminu praktycznego.

 

Kurs powtórzeniowy online odbędzie się w dniach 11-18. grudnia. Będą to cztery dni w tym okresie. Szczegółowy harmonogram podamy gdy wszyscy potwierdzą chęć udziału.

Kurs nie jest obowiązkowy, ale bardzo przydatny i  chwalony przez poprzednich zdających egzaminy. Jest jedną z niewielu okazji przeglądowego powtórzenia wiedzy na temat kamieniarstwa wymaganej zarówno na egzaminie jak i przydatnej w codziennej pracy kamieniarza.

Uwaga przyszli czeladnicy i mistrzowie kamieniarscy!

Rusza nabór na grudniowe egzaminy w zawodzie.

Egzamin poprzedzi kurs przygotowawczy dla chętnych.

Zapraszamy do kontaktu. Niezdecydowanym pomożemy w decyzji.

Dzwońcie i piszcie śmiało.

Kilka dni temu mieliśmy przyjemność zobaczyć na własne oczy ogrom budowanego zamku w Stobnicy. Inwestycję zwiedzaliśmy pod kątem branżowym czyli interesował nas materiał i jakość prac kamieniarskich. Musimy przyznać, że nie widzieliśmy zastosowanego w jednym miejscu, w takich ilościach polskiego kamienia. Poziom wykonania robót kamieniarskich również nas nie rozczarował, na każdym kroku widać solidnie, wręcz wzorcowo wykonaną kamieniarkę. Zarówno inwestorom jak i wykonawcom gratulujemy i dziękujemy za popularyzację polskiego kamienia naturalnego!

Polski Związek Kamieniarstwa (PZK) zaprasza wszystkich członków oraz osoby niezrzeszone na targi kamieniarskie Stone, które odbędą się w dniach 22 do 24 listopada br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) w Poznaniu. PZK będzie miało swoje stoisko, na którym czekamy na Państwa z kawą, herbatą i słodkimi przekąskami. Będzie to doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi trendami w branży kamieniarskiej, wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów wśród profesjonalistów. Obok stoiska odbędą się również pokazy obróbki ręcznej kamienia, podczas których będziemy mieli przyjemność gościć uczniów liceum plastycznego, którzy będą pracować pod okiem mistrzów kamieniarskich. To doskonała okazja, by zobaczyć na własne oczy proces obróbki kamienia i poznać techniki, które są używane przez profesjonalistów. Uczniowie liceum plastycznego będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności i dzielić się swoją pasją z odwiedzającymi targi. Więcej informacji o targach Stone można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzenia i do odwiedzenia stoiska PZK oraz pokazów obróbki ręcznej kamienia. Serdecznie zapraszamy na targi Stone i dołączcie do nas, aby doświadczyć fascynującego świata kamieniarstwa!

Zapraszamy na Warsztaty ręcznej obróbki kamienia, które poprowadzi mistrz kamieniarski, finalista Mistrzostw Polski - Zbigniew Zych.

Tym razem zajmiemy się tradycyjną obróbką czyli dłuta i młotki, bez pneumatyki i elektronarzędzi. Warsztaty kierujemy do kamieniarzy, którzy dopiero zaczynają zabawę z ręczną obróbką, ale czują temat i kochają kamień.

  • termin: 19.08.2023 9:00-12:00

Zaplanowano 30 min teorii i 150 min praktyki

  • organizatorzy zapewniają zadaszone stanowisko robocze, kamień i narzędzia (oczywiście jak ktoś chce pracować swoimi narzędziami to nie ma problemu)
  • ilość miejsc ograniczona, maksymalnie udział weźmie 6 uczestników
  • opłata 190 zł, płatne na miejscu
  • miejsce warsztatów: Strzegom ul. Niepodległości 22, Kamieniołom Bazalt

Zapisy telefoniczne pod numerem 609-399-543 lub mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Decyduje kolejność zgłoszeń. 

29 czerwca br. w Strzegomiu odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Polskiego Związku Kamieniarstwa z przedstawicielami spółki Pałac Saski, która odpowiedzialna jest za odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej. Tym razem spotkanie miało charakter trójstronny, ponieważ wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich uczelni artystycznych w Polsce. 

Na spotkaniu omówiono zakres i przewidywany termin inwestycji. Prezes PZK Krzysztof Skolak w swoim wystąpieniu zaprezentował zgromadzonym potencjał członków Związku specjalizujących się w restauracji zabytków, kamieniarstwie architektonicznym, wydobyciu skał blocznych i ręcznej i maszynowej obróbce kamienia. Zaprezentowano również potencjał Rady ds. kamieniarstwa, która może wesprzeć pod względem merytorycznym realizację odbudowy. 

Władze spółki Pałac Saski liczą na owocną i merytoryczną współpracę pomiędzy uczelniami artystycznymi i kamieniarzami w kontekście przygotowania planu odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie.

Ach co to był za weekend! XXVIII Walny Zjazd Polskiego Związku Kamieniarstwa za nami. Ponad 100 uczestników, 48h intensywnych rozmów biznesowych i towarzyskich, ogrom wiedzy i informacji przekazanych przez partnerów, kulinarna rozpusta i dodatkowo piękny, słoneczny Wrocław. Czegóż chcieć więcej?

No, może tego żeby kolejne spotkanie było jak najprędzej...

P.S. Obszerniejsza relacja wkrótce.

Dziękujemy partnerom: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Interstone, Optolith, CMS Polska, Keratek, MCS Techno

foto. Tomasz Lewandowski

Przypominamy o wiosennym naborze chętnych do potwierdzenia swoich kwalifikacji w zawodzie kamieniarz. W maju odbędzie się egzamin czeladniczy i mistrzowski poprzedzony kursem powtórkowym z wymaganej na egzaminie teorii. Świadectwo czeladnicze i dyplom mistrzowski są dokumentami unijnymi czyli są honorowane na terenie całej UE i umożliwiają wykonywanie zawodu we wszystkich jej krajach. 

Kurs jest też doskonałą okazją aby "podszkolić" się w sprawach branżowych. Zapraszamy osoby, które nie będą zdawać egzaminu, ale chciałyby poszerzyć wiedzę teoretyczną: pracowników działu sprzedaży, obsługę biur, specjalistów z działu reklamacji itp.

Wszystkim ludziom kamieniarskiego fachu

życzenia spokojnych, rodzinnych i pięknych

Świąt Bożego Narodzenia,

w w nowym 2023 roku zdrowia i dostatku

składają Zarząd i Członkowie

Polskiego Związku Kamieniarstwa

Mając nadzieję, że podłe covidowe czasy się kończą, postanowiliśmy wrócić do tradycji ogólnopolskich spotkań dwa razy do roku czyli zorganizować Kongres Kamieniarski. Kongresy zwyczajowo odbywają się po zakończeniu wysokiego sezonu kamieniarskiego, w okresie kiedy mamy wszyscy trochę więcej wolnego czasu m.in. na urlopy,  relaks i odpoczynek.  Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom, prośbom i sugestiom, którymi od kilku miesięcy dzieliliście się ze mną i Zarządem, chcemy zaproponować udział w XIX Kongresie Kamieniarskim w Wieliczce koło Krakowa w dniach 13-15.01.2023.

 

Na miejsce spotkania wybraliśmy czterogwiazdkowy hotel Turówka z basenem, SPA, dobrą kuchnią i wygodnymi pokojami. Obiekt jest położony w bliskim sąsiedztwie Kopalni Soli. Na czas naszego pobytu udało się wynegocjować specjalną cenę za pokoje i  tak: dwójka kosztuje tylko 319 zł/noc. W tej cenie goście mają śniadanie oraz nielimitowany dostęp do basenu, sauny, jakuzzi czy groty solnej. Parking hotelowy dla gości jest darmowy.

 

Ponieważ spotkamy się w czasie karnawału to na piątkowy wieczór została zarezerwowana sala taneczna z oprawą muzyczną i obsługą przez DJ/wodzireja. Zabawa planowana jest minimum do godziny 2.00 w nocy.  Na sobotę przewidzieliśmy wspólne zwiedzanie kopalni (dla chętnych) oraz relaks w hotelowym SPA.

 

Opłata za Kongres możliwa jest w 2 wariantach - z biletem na zwiedzanie podziemnej kopalni soli lub bez biletu. Ponieważ bilet kosztuje 77 zł/os, a część z Was już była w kopalni, postanowiliśmy dać możliwość wyboru. Prosimy wybrać i zaznaczyć, który wariant Was interesuje. Każdy  wariant zawiera opłatę za dwa obiady, dwie kolacje (w piątek bardziej uroczystą) , trochę alkoholu na start, serwis kawowy w piątek, wynajem sali konferencyjnej, DJ, salę taneczną z oprawą muzyczną. 

 

Serdecznie zachęcamy do udziału w XIX Kongresie Kamieniarskim, będzie to doskonała okazja aby ponownie się zobaczyć, porozmawiać, wymienić informacjami i doświadczeniem. Sugeruję aby nie zwlekać do ostatniej chwili bo ilość pokojów przeznaczonych na nasz Kongres jest ograniczona.

 

Nasz fanpage
PZK na Facebook

Wszystkie aktualności, komunikaty oraz ciekawostki z życia branży możesz śledzić przez nasz fanpage.

Najbliższe wydarzenie
12.01.2024

XX Kongres Kamieniarski

Miejsce spotkania
Międzyzdroje

Zapytaj eksperta

Nasze grono ekspertów jest do Twojej dyspozycji, aby pomóc Ci w rozwiązaniu problemów lub odpowiedzieć na dręczące Cię pytania.

Kamień Naturalny - certyfikat autentyczności produktów.

Symbol gwarancji jakości wyrobu z kamienia