Polski Związek Kamieniarstwa istnieje od 20 lat. Powstał w roku 2000 jako Związek Pracodawców Branży Kamieniarskiej i pod tą nazwą funkcjonował do 2019 roku. Swoją siedzibę ma w Strzegomiu, zwanym Granitowym Sercem Polski. Zrzesza ponad 150 członków z całego kraju, są to głównie zakłady kamieniarskie, ale nie brakuje też firm handlowych, czy producentów maszyn i narzędzi stosowanych w branży. Jednym z najważniejszych celów statutowych PZK jest integracja środowiska kamieniarskiego i umożliwienie nawiązywania kontaktów biznesowych. Realizowane jest to przez organizowanie licznych spotkań, szkoleń i konferencji. Najważniejsze dwa spotkania w roku to wiosenny walny zjazd oraz jesienna konferencja. Zarząd stara się, aby każde z nich organizowane było w nowym ciekawym miejscu i regionie. Stałymi elementami spotkań są panele wykładowe, pokazy i warsztaty producentów maszyn, narzędzi i chemii. Zawsze w programie jest wycieczka do ciekawego zakładu kamieniarskiego lub kamieniołomu. Wiosenne i jesienne spotkania cieszą się wielką popularnością wśród członków i stanowią doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy, wymiany informacji i zdobycia nowych znajomości. Są również w kalendarzu członków traktowane, jako ważny czas na chwilę relaksu i odpoczynku od zawodowej rutyny. Tradycją stały się również mniejsze, regionalne spotkania członków. Mają one charakter mniej oficjalny, spontaniczny i często robione są w formie grilla czy ogniska. Trudno jednak nie doceniać ich znaczenia skoro potrafią przyciągnąć nawet 70 osób.  Związek to nie tylko integracja branży, ważne są również działania popularyzujące kamieniarstwo i kamień. Najważniejszym z nich są Mistrzostwa Polski w ręcznej obróbce kamienia organizowane w czasie Targów Branży Kamieniarskiej STONE w Poznaniu. Jest to wydarzenie organizowane przez PZK wspólnie z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi od 2017 roku. W każdej edycji rywalizuje sześciu kamieniarzy, którzy muszą wykonać, za pomocą tradycyjnych, ręcznych narzędzi, zadania zlecone przez jury. Niedozwolone jest używanie elektronarzędzi i pneumatyki. Zawody stanowią ozdobę wydarzenia targowego, przyciągają mnóstwo widzów i pokazują, że stare, rzemieślnicze metody obróbki są ciągle znane i wykorzystywane w zakładach kamieniarskich. Trzecim filarem działalności PZK jest edukacja i podnoszenie kwalifikacji. Związek, przy współpracy z Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą, regularnie organizuje kursy i egzaminy w zawodzie kamieniarz i brukarz. Stara się również zapewnić wsparcie merytoryczne w kwestiach prawnych i fiskalnych, organizując szkolenia, wykłady i panele dyskusyjne.
Kamieniarstwo jest rzemiosłem rozdrobnionym, skupia głównie mikro i małe przedsiębiorstwa. Sieciowanie się przedsiębiorców jest ważnym elementem ochrony interesów całej branży, ale otwiera także możliwości rozwoju dla członków organizacji niedostępne dla pojedynczych przedsiębiorców.
Serdecznie zachęcamy kamieniarzy do kontaktu i współpracy.

Dołącz do nas
ZPBK

PZK jest jednym z ważniejszych integratorów środowiska branży kamieniarskiej w Polsce. Członkowie Związku mają możliwość uczestniczenia w pracach Związku, który daje unikatową możliwość kształtowania relacji i wymiany doświadczeń.

Kamień Naturalny - certyfikat autentyczności produktów.

Symbol gwarancji jakości wyrobu z kamienia